Ultima ora
Publicat: vineri, 24 mai 2013

Analizele SportMaraton: Finala Ligii Campionilor la fotbal feminin

Fotbal, fotbal şi iar fotbal, însă de această dată, fotbal feminin. Finala Ligii Campionilor la fotbal feminin jucată pe Stamford Bridge şi-a desemnat în această seară câştigătoarea. Wolfsburg (Germania) a învins cu scorul de 1-0 formaţia franceză Olympique Lyonnais şi a câştigat pentru prima dată Liga Campionilor la fotbal feminin. Şi România a avut rolul ei în această finală prin cele 4 arbitre desemnate de UEFA. Aşadar, arbitrele acestei partide au fost Teodora Albon (Cluj) – Petruţa Iugulescu (Târgovişte) si Mihaela Gomoescu Ţepuşă (Bucureşti). Rezervă: Cristina Dorcioman (Câmpulung Muscel).

Meciul a început cu deţinătoarea trofeului (Lyon) în atac, iar în minutul 11, Amandine Henry a dat cu capul aproape de stâlpul din dreapta porţii lui Vetterlein.
Replica nemţoaicelor a venit abia în minutul 39, când, după o greşeală a fundaşului central, Renard, mingea ajunge la Martina Muller, care trimite puţin pe lângă poarta franţuzoaicelor.

A doua parte a părut să fie a lui Olympique Lyon, care imediat după reluarea partidei a şi avut prima ocazie de gol prin Thomis. Aceeaşi jucătoare a mai avut un şut de la 16 metri în minutul 60, însă portarul nemţoaicelor a reuşit să reţină balonul.
Contrar cursului jocului, Wolfsburg a deschis scorul în minutul 73 prin Martina Muller, după un penalty comis de Georges. Astfel, pentru Lyon este primul gol primit în ultimele 4 finale ale Ligii Campionilor.
Ultima ocazie de gol a venit în ultimul minut de joc al partidei şi a aparţinut tot nemţoaicelor, însă Magull nu a reuşit să trimită pe spaţiul porţii din 10 metri.

Alin GRIGORE, realizator  SportMaraton

Ziarul Ultima Oră este de acord cu orice tip de comentariu atât timp cât păstrează termenii unui limbaj civilizat, fără atacuri injurioase ori diverse amenințări la adresa semnatarilor articolelor susmenționate. Restul mesajelor ( cu un conținut inadecvat, injurios, nepotrivit cu ținuta morală și etică a publicației noastre ori având o clară tendință de mesaj publicitar) va fi eliminat din sistem iar ”atacatorii” vor fi blocați. Vă mulțumim!