Ultima ora
Publicat: luni, 22 mai 2017

Concursul regional de matematică « Discipolii lui Pitagora » – 20 mai 2017

  Oraşul Vaii Jiului, Lupeni, a fost gazda celei de-a XIIIa  ediţii a Concursului Regional de Matematică, « Discipolii lui Pitagora ».

            Concursul a fost iniţiat în cadrul parteneriatului educaţional, încheiat între profesorii de matematică Velcea Emilia, de la Şc.Gimn. Nr.2 Lupeni,structura a Liceului Teoretic  « Mircea Eliade »  şi Victoria Giorgi de la Şc.Gimn.  «Sf. Nicolae « Tg.  – Jiu – Gorj, prima ediţie având loc la Lupeni în 2005.

 

            Scopul concursului :                        

  •  – stimularea interesului elevilor pentru studiul matematicii ,astfel incat acestia sa fie cat mai bine pregatiti pentru standardele pe care societatea viitorului le propune.
  • -evaluarea elevilor intr-un mediu extern ,diferit de cel al scolii in care invata zi de zi si obtinerea unei  cat mai clare imagini asupra nivelul lor de pregatire.

            Anul acesta au participat elevi din judetele Hunedoara,Gorj,Dolj,Mehedinti,Olt.

            Profesorii organizatori Velcea Emilia,Vlaicu Octavia, , Carlugea Maria, ,Harangus Violeta,Mircea Adrian ,Scutariu Daniela,Giorgi Victoria au facut totul ca delegaţiile sosite să aibă un program adecvat spiritului de competiţie , dar şi o binevenită relaxare într-o excursie la munte – astăzi, când pentru şcoală şi pentru premianţi se găsesc tot mai puţine resurse.

     A fost organizata o zi  plina de activităţi  – concursul de matematică, festivitatea de premiere  – acordare de diplome şi premii, dar şi miniexcursii la Câmpul lui Neag, Cheile Buţii, Valea de Peşti ,Cascada Lupeni.

            Concursul a fost finantat, de Primaria Lupeni ,careia ii mutumim si de coordonatori.

      O zona pitoreasca a spatiului cuprins intre inaltele ramificatii ale Muntilor Retezat, Valcan, Parang si Surianu, Valea Jiului de Vest a fost numita in ultimii ani o « Vale a Plingerii »bantuita de somaj,de criza postcomunista, de criza economica,este lipsita azi de poluare, dar si de resurse pentru dezvoltare -acesti elevi si profesorii lor vor sa demonstreze o data in plus,ca un astfel de loc de tara nu trebuie abandonat, nici ostracizat ci sprijinit pentru dezvoltare durabila. EUROPA ESTE SI IN LUPENI !.

            Castigatorii concursului au fost :

                       Clasa a IVa

                                            VLAD ANDREI ROBERT     -Slatina – Olt

PREMIUL I                  AMARIOANEI  MADALIN  -Tg.-Carbunesti -Gorj

                                       ANGHELOIU  DAVID          -Tg-Jiu -Gorj

                                       BORCAN ADRIAN                -Tg-Carbunesti -Gorj     

                                       BUJU  STEFANIA                  -Tg-Jiu  -Gorj

                                       ENACHE MIHAI                     -Tg-Jiu –Gorj

                                       GAINARU MARIA                  -Motru –Gorj

                                       LEPADATU VLAD                  -Motru – Gorj            

 

                                      RUGEANU ANDREI                   –Tg-Jiu –Gorj

                                      SECOTA TEODORA                    -Tg-Jiu –Gorj

                                      TITERLEA STEFAN                     -Tg-Jiu- Gorj

                                      VAIDA SAMFIRA                        -Tg-Jiu –Gorj

                                     

PREMIUL II                BOLTASU TEODOR                      -Tg-Jiu-Gorj

                                      ENESCU ROBERT                         -Drobeta –Tr.Severin -Mehedinti

                                     LISITA DENIS                                 -Tg-Jiu  -Gorj

                                      LOGASCU STEFANIA                  -Tg-Jiu –Gorj

                                     TROTEA ALVARO                         -Filiasi –  Dolj

 

                  CLASA a Va

 

     PREMIUL I                VERSANSZKI RAUL- Sc. Gimn.Nr.2 -Lupeni-Hunedoara

                               BUJOR IONUT                                     -Tg-Jiu –Gorj

                               ILIESCU DAVID                                 -Drobeta-Tr-Severin-Mehedinti

 

PREMIUL II              BULEAUCA DARIUS                          -Tg-Jiu -Gorj

      

                              PASARE CRISTINA                             -Tg-Jiu-Gorj

PREMIUL  III           CURELEA MAGDA                              -Tg-Jiu-Gorj

                                    NITU VLAD                                           -Tg-Jiu-Gorj

MENTIUNI                TRUNCHI DENIS                                  -Filiasi –Dolj

                                    DUDUIANU CRISTINA Sc.Gimn. 2     -Lupeni –Hunedoara

                                    CARAGEA DALIA                                -Tg-Jiu -Gorj

         Clasa a VIa

PREMIUL I          SAVU RAZVAN                                     -Tg.-Jiu –Gorj

 

PREMIUL II         DONICA ION  -Sc.Gimn.Nr.2                -Lupeni-Hunedoara

 

PREMIUL III       RUSET ALINA                                         -Motru -Gorj

                               TANASE NICOLESCU TEODOR          -Tg.-Carbunesti –Gorj

 

MENTIUNI           LUNTRARU ALEXANDRA                   -Tg-Carbunesti-Gorj

                               TUDORACHE LUCIA                              -Motru –Gorj

                               CASIU COSMINA                                    -Filiasi –Dolj

                                STANICA ANDREI                                 -Tg-Jiu –Gorj

                                IACOBESCU DARIA                              -Tg-Jiu –Gorj

                                GINGU  ALEXANDRA                           -Filiasi-Dolj

                                STAICULESCU  ALEXANDRU             -Filiasi-Dolj

 

      Clasa a VIIa

 

         PREMIUL  I             NUTA ALEXANDRU                                -Vulcan-Hunedoara

 

         PREMIUL II            PASARE DENIS FLORIN                          -Tg.-Carbunesti-Gorj

 

         PREMIUL III           CRISTESCU ANDREI                                -Brad-H unedoara

                                           ILEA MARIO                                              -Novaci- Gorj

                                           PASARE VLADUT  FLAVIUS                  -Tg.-Carbunesti-Gorj

                                           TUNSEANU CRISTIAN                             -Tg.-Carbunesti-Gorj

 

         MENTIUNI              AVRAM DRAGOS                                      -Motru  -Gorj

                                           LEACH ANTONIA                                      -Brad -Hunedoara

                                           BONTEA ELENA                                        -Motru-Gorj

                                           ROGOVEANU  TUDOR                             -Brad- Hunedoara

         

                     Clasa a VIIIa

 

         PREMIUL   I              VASILE MARIAN                                   -Drobeta –Tr.Severin-Mehedinti

 

         PREMIUL   II              GROZA IULIA                                        – Motru-Gorj

                                              POPA LAURA DENISA                         -Drobeta –Tr-Severin-Mehedinti

 

         PREMIUL  III             ALDEA DANUT                                      -Filiasi- Dolj

 

         MENTIUNI                NITESCU ADRIANA                               -Petrosani-Hunedoara

                                             BREZNICEANU MIHAI                           -Motru –Gorj

                                             ANGHELUS ANCA                                   -Lupeni-Hunedoara

Ziarul Ultima Oră este de acord cu orice tip de comentariu atât timp cât păstrează termenii unui limbaj civilizat, fără atacuri injurioase ori diverse amenințări la adresa semnatarilor articolelor susmenționate. Restul mesajelor ( cu un conținut inadecvat, injurios, nepotrivit cu ținuta morală și etică a publicației noastre ori având o clară tendință de mesaj publicitar) va fi eliminat din sistem iar ”atacatorii” vor fi blocați. Vă mulțumim!

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>