Cupa Italiei : AS Roma elimină Juventus și accede în semifinale

AS Roma a învins cu scorul de 1-0 formația Juventus Torino, marți, 21 ianuarie, prin golul lui Gervinho din minutul 79, într-un meci contând pentru sferturile de finală ale Cupei Italiei.

Trupa pregătită de francezul Rudi Garcia și-a luat revanșa în fața torinezilor pentru umilitoarea înfrângere din campionatul italian, 0-3, din prima etapă a acestui an, disputată pe 5 ianuarie. Susținută de peste 60.000 de suporteri, „giallorossi” au început partida deciși să se revanșeze în fața propriilor suporteri, totodată Coppa Italia fiind unica șansă de a cuceri un trofeu în acest sezon, în condițiile în care Roma nu este calificată în cupele europene iar lupta în campionat pare tranșată în favoarea acelorași juventini, distanțați la 8 puncte avans, după victoria din meciul direct.

Juventus, în teren fără mai mulți titulari, a părut surprinsă de replica puternică a gazdelor, jucând pe întreaga durată a partidei la alibi, așteptând un contraatac decisiv sau o sclipire de geniu a atacanților Quagliarella și Giovinco pentru a decide partida. Trupa pregătită de Antonio Conte a părut să aibă falsa impresie că simpla prezență în teren este suficientă pentru a merge în semifinale, mai ales prin prisma evidentei superiorități arătate în meciul din campionat. De cealaltă parte, conduși de liderul Totti, formația din Capitală a aliniat o echipă harnică, inferioară din punct de vedere tehnic oponenților însă mult mai montată. Lipsită de mari ocazii, meciul părea să se îndrepte spre prelungiri, însă în minutul 79 olandezul Strootman, dintr-o fază care nu anunța nimic, a reușit să recupereze un balon pierdut și a pătruns pe flancul stâng, de unde a centrat pentru ivorianul Gervinho, liber în careul mic, atacantul înscriind printr-o execuție acrobatică, aducând „Olimpico” în extaz. Roma merge în semifinale, acolo unde va evolua împotriva învingătoarei dintre Napoli și Lazio și reușește să se redreseze din drumul descendent în care se afla în ultima vreme, în condițiile în care începuse sezonul impresionant. Pentru Juventus rămân campionatul, acolo unde conduce triumfal și se pregătește de al treilea titlu consecutiv și Europa League, unde va întâlni formația turcă Trabzonspor, în „șaisprezecimi”.