Serviciu  informatii in sistem RSS
Ultimele titluri
Ultima Oră

Lista laureaţilor Festivalului CANNES 2013

Publicat: luni, 27 mai 2013

Trofeul Palme d’Or a revenit anul acesta regizorului Abdellatif Kechiche, pentru „La vie d’Adele”. Ceremonia de decernare a premiilor a fost prezentată de actriţa Audrey Tautou.

Juriul a fost format din Steven Spielberg (preşedinte), Nicole Kidman, Cristian Mungiu, Ang Lee, Christoph Waltz, Vidya Balan, Naomi Kawase, Lynne Ramsay şi Daniel Auteuil.

Prezentăm în continuare lista completă a premiilor celei de-a 66-a ediţii a Festivalului:

Marele Premiu al Juriului (Grand Prix) – „Inside Llewyn Davis” de Ethan şi Joel Coen

 Premiul de regie – Amat Escalante pentru „Heli”

 Premiul pentru scenariu – Jia Zhangke pentru „A Touch of Sin”

 Premiul de interpretare masculină – Bruce Dern- pentru „Nebraska” de Alexander Payne

 Premiul de interpretare feminină – Berenice Bejo, pentru „Le Passe” de Asghar Farhadi

 Premiul juriului – „Soshite Chichi Ni Naru /Like Father, Like Son / Tel Père, Tel Fils” de Kore-Eda Hirokazu

 Caméra d’Or – „Ilo Ilo” de Anthony Chen

 Palme d’Or pentru scurtmetraj- „Safe” de Moon Byoung-gon

 Menţiune specială pentru scurtmetraj: „Hvalfjordur”/ Whale Valley / Le Fjord des Baleine” de Gudmundur Arnar Gudmundssson

Un Certain Regard:

 Marele Premiu – „L’image manquante”, de Rithy Panh

 Premiul juriului – ‘Omar”, de Abu Assad

 Premiul pentru regie – Alain Guiraudie, pentru „L’inconnu du lac”

 Un certain talent – grupul de actori din „La Jaula de Oro”, de Diego Quemada –Diez

 Prix de l’Avenir – „Fruitvale Station”, de Ryan Coogler.

Premiile criticii internaţionale FIPRESCI:

 „La Vie d’Adele” de Abdellatif Kechiche (competiţia oficială)

 „Manuscripts Don’t Burn” de Mohammad Rasoulof (Un Certain Regard)

 „Blue Ruin”, de Jeremy Saulnier (Quinzainne des Realisateurs)

Premiile juriului ecumenic:

 Marele Premiu: „Le passé/ The Past” de Asghar Farhardi

 Menţiuni: „Miele”, de Valeria Golino, şi „Like Father Like Son”, de Hirokazu Kore-eda

Semaine de la Critique:

 Marele premiu – „Salvo” de Fabio Grassadonia şi Antonio Piazza

 Menţiune specială: „Los Duenos”, de Agustin Toscano şi Ezequiel Radusky

 Premiul Découverte: „Come and play”, de Daria Belova

 Premiul SACD – „Le démantèlement”, de Sébastien Pilote

 Premiul Canal+ : „Pleasure”, de Ninja Thyberg.

Cinéfondation:

 Premiul I – „Needle” de Anahita Ghazvinizadeh

 Premiul al II-lea –”En attendant le degel” de Sarah Hirtt

 Premiul al III-lea – „În acvariu” de Tudor Jurgiu şi „Pandy/ Pandas” de Matús Vizár

Quinzaine des Réalisateurs:

 Premiul Art Cinema – „Les Garçons et Guillaume, à table !/Me Myself and Mum”, de Guillaume Gallienne (Franţa)

 Premiul SACD – „Les Garçons et Guillaume, à table !/ Me Myself and Mum” de Guillaume Gallienne (Franţa)

 Menţiune specială- „Tip Top” de Serge Bozon (Franţa)

 Premiul Europa Cinemas – „The Selfish Giant/ Le Géant Egoïste”, de Clio Barnard (Marea Britanie)

 Premier Prix Illy pentru scurtmetraj – „Gambozinos Dahus/ A Wild Goose Chas”, de João Nicolau

 Menţiune pentru scurmetraj: „Pouco mais de um mês/ Un peu plus d’un mois”, de André Novais Oliveira.

Carrosse d’Or: Jane Campion

 Queer Palm: „L’inconnu du lac/ A stranger by the lake” de Alain Guiraudie (Un Certain Regard)

 Palm Dog: Baby Boy, din „Behind the Candelabra” de Steven Soderbergh

Comments

comments

Short URL: https://ultima-ora.ro/?p=7090

Publicat de la data mai 27 2013. Categorii CULTURA.

Zona comentariilor

Meteo în țară

20 septembrie 2018, 10:56
 

E
Soare
20°C
4 km/h
Perceput de temperatură: 23°C
Presiunea: 1020 mb
Umiditate: 55%
Vânt: 4 km/h E
Rafale de vânt: 4 km/h
UV-Index: 4
Răsarit: 7:00
Apus: 19:17
Prognoza 21 septembrie 2018
Zi
 

E
Înnourat
27°C
Vânt: 4 km/h E
Rafale de vânt: 7 km/h
max. UV-Index: 4
Noapte
 

E
Parţial înnourat
13°C
Vânt: 0 km/h E
Rafale de vânt: 7 km/h
max. UV-Index: 4
More forecast...
 

RSS De la ANM:

  • Tipul mesajului : Atentionare nowcasting
    COD : GALBEN Ziua/luna/anul : 20-09-2018 Ora : 7 Nr. mesajului : 1 Intre orele : 07:40 si 10:00 In zona : Județul Covasna: Întorsura Buzăului, Sita Buzăului, Barcani;Județul Harghita: Miercurea Ciuc, Toplița, Gheorgheni, Ditrău, Sândominic, Remetea, Joseni, Suseni, Ciumani, Ciucsângeorgiu, Sărmaș, Frumoasa, Lăzarea, Sânsimion, Cârța, Siculeni, Mihăileni, Tomești, Gălăuțaș, Ciceu, Sânmartin, Dănești, Subcetate, Mădăraș, […]

Loto

Horoscop

  • 131.263 vizite
Statistici T5 Ziarul online ”Ultima Oră” rulează pe o versiune ”Advanced Newspaper” realizată de Gabfire Team