Serviciu  informatii in sistem RSS
Ultimele titluri
Ultima Oră

Programul Cinematecii Române pentru săptămâna 17-23 aprilie

Cinefilii bucureșteni sunt invitați să urmărească următoarele pelicule:
Sala Jean Georgescu
Marți, 18 aprilie
17:00 Kaneto Shindô, 105 ani de la naştere (22 aprilie): INSULA / HADAKA NO SHIMA (Japonia, 1960, 97 min., 35mm; dramă) – regia: Kaneto Shindô – cu: Nobuko Otowa, Taiji Tonoyama, Shinji Tanaka, Masanori Horimoto – film fără dialoguri
19:00 Istoria filmului universal în capodopere (tarif unic: 3 lei): PANTOFIORII ROŞII / THE RED SHOES (Marea Britanie, 1948, 134 min.; dramă, adaptare după povestea omonimă a lui Hans Christian Andersen) – regia: Michael Powell şi Emeric Pressburger – cu: Moira Shearer, Anton Walbrook, Marius Goring, Austin Trevor, Esmond Knight – subtitluri în română
Miercuri, 19 aprilie
16:00 Andrei Tarkvoski, 85 de ani de la naştere (4 aprilie): CĂLĂUZA / STALKER (URSS, 1979, 156 min.; dramă, film SF, adaptare după romanul „Picnic la marginea drumului” de Arkadi şi Boris Strugaţki) – regia: Andrei Tarkvoski – cu: Alexander Kaidanovski, Anatoli Soloniţân, Nikolai Grinko, Alissa Freindlikh, Nataşa Abramova – subtitluri în română
19:00 Georges Franju, 105 ani de la naştere (12 aprilie): THÉRÈSE DESQUEYROUX (Franţa, 1962, 109 min., 35mm; dramă, ecranizarea romanului omonim de François Mauriac) – regia: Georges Franju – cu: Emmanuelle Riva, Philippe Noiret, Edith Scob, Sami Frey, Renée Devillers – subtitluri în română
Joi, 20 aprilie
16:30 Andrei Tarkvoski, 85 de ani de la naştere (4 aprilie): NOSTALGIA / NOSTALGHIA (Italia-URSS, 1983, 125 min.; dramă) – regia: Andrei Tarkovski – cu: Oleg Iankovski, Domiziana Giordano, Erland Josephson, Patrizia Terreno, Delia Boccardo, Milena Vukotic – subtitluri în română
19:00 Kaneto Shindô, 105 ani de la naştere (22 aprilie): INSULA / HADAKA NO SHIMA (Japonia, 1960, 97 min., 35mm; dramă) – regia: Kaneto Shindô – cu: Nobuko Otowa, Taiji Tonoyama, Shinji Tanaka, Masanori Horimoto – film fără dialoguri
Vineri, 21 aprilie
17:00 Anthony Perkins, 85 de ani de la naştere (4 aprilie): PSYCHO (SUA, 1960, 105 min.; thriller, horror, adaptare după romanul lui Robert Bloch) – regia: Alfred Hitchcock – cu: Anthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles, John Gavin, Martin Balsam – subtitluri în română
19:00 Cineclubul FILM (proiecţie specială cu invitaţi; lansarea numărului 1 / 2017 al revistei FILM; tarif unic: 3 lei): ȚĂRMUL N-ARE SFÂRȘIT (România, 1961 / premiera: Israel, 1992, 74 min., 35mm; dramă, film experimental) – regia: Mircea Săucan – cu: Marina Voica, Eugen Popiţă
Sâmbătă, 22 aprilie
16:00 Georges Franju, 105 ani de la naştere (12 aprilie): THÉRÈSE DESQUEYROUX (Franţa, 1962, 109 min., 35mm; dramă, ecranizarea romanului omonim de François Mauriac) – regia: Georges Franju – cu: Emmanuelle Riva, Philippe Noiret, Edith Scob, Sami Frey, Renée Devillers – subtitluri în română
18:00 Premieră: VIZITATORUL (România, 2016, 110 min.; horror) – regia: Jamil Hendi – cu: Ionuț Grama, Oana Irina Duțu, Andrei Ciopec, Andreea Boșneag, Ion Haiduc, Carmen Cinteză, Andrei Vasilescu – subtitluri în engleză / English subtitles
20:00 Anouk Aimée, 85 de ani (27 aprilie): UN BĂRBAT ŞI O FEMEIE / UN HOMME ET UNE FEMME (Franţa, 1966, 96 min., 35mm; dramă, film romantic) – regia: Claude Lelouch – cu: Anouk Aimée, Jean-Louis Trintignant, Pierre Barouh, Valérie Lagrange – subtitluri în română
Duminică, 23 aprilie
15:30 Barbra Streisand, 75 de ani (24 aprilie): CE SE ÎNTÂMPLĂ, DOCTORE? / WHAT’S UP, DOC? (SUA, 1972, 96 min., 35mm; comedie, film romantic) – regia: Peter Bogdanovich – cu: Barbra Streisand, Ryan O’Neal, Madeline Kahn, Kenneth Mars, Austin Pendleton – subtitluri în română
17:30 Premieră: VIZITATORUL (România, 2016, 110 min.; horror) – regia: Jamil Hendi – cu: Ionuț Grama, Oana Irina Duțu, Andrei Ciopec, Andreea Boșneag, Ion Haiduc, Carmen Cinteză, Andrei Vasilescu – subtitluri în engleză / English subtitles
19:30 Anthony Perkins, 85 de ani de la naştere (4 aprilie): VĂ PLACE BRAHMS? / GOODBYE AGAIN (Franţa-SUA, 1961, 115 min.; dramă, film romantic, adaptare după romanul omonim de Françoise Sagan) – regia: Anatole Litvak – cu: Ingrid Bergman, Yves Montand, Anthony Perkins, Jessie Royce Landis, Pierre Dux – subtitluri în română
Sala Paul Călinescu
 
Marți, 18 aprilie
17:00(M)UCENICUL / (M)UCHENIK (Rusia, 2016, 118 min.; dramă, adaptare după piesa de teatru „Martyr” de Marius von Mayenburg) – regia: Kirill Serebrennikov – cu: Piotr Skvorţov, Viktoria Isakova, Iulia Aug, Alexandra Revenko, Alexandr Gorchilin – subtitluri în română
19:30 VIVA (Irlanda-Cuba, 2016, 100 min.; dramă) – regia: Paddy Breathnach – cu: Héctor Medina, Jorge Perugorría, Luis Alberto García, Jorge Martínez Castillo, Luis Manuel Alvarez, Renata Maikel Machin Blanco – subtitluri în română
Miercuri, 19 aprilie
17:30 FATA NECUNOSCUTĂ / LA FILLE INCONNUE (Belgia-Franţa, 2016, 113 min.; dramă, thriller) – regia: Jean-Pierre şi Luc Dardenne – cu: Adèle Haenel, Olivier Bonnaud, Jérémie Renier, Louka Minnella, Olivier Gourmet, Fabrizio Rongione, Thomas Doret, Marc Zinga – subtitluri în română
19:30 EU, DANIEL BLAKE / I, DANIEL BLAKE (Marea Britanie-Franţa-Belgia, 2016, 100 min.; dramă) – regia: Ken Loach – cu: Dave Johns, Hayley Squires, Sharon Percy, Brianna Shann, Dylan McKiernan – subtitluri în română
Joi, 20 aprilie
17:00 (M)UCENICUL / (M)UCHENIK (Rusia, 2016, 118 min.; dramă, adaptare după piesa de teatru „Martyr” de Marius von Mayenburg) – regia: Kirill Serebrennikov – cu: Piotr Skvorţov, Viktoria Isakova, Iulia Aug, Alexandra Revenko, Alexandr Gorchilin – subtitluri în română
19:30 VIVA (Irlanda-Cuba, 2016, 100 min.; dramă) – regia: Paddy Breathnach – cu: Héctor Medina, Jorge Perugorría, Luis Alberto García, Jorge Martínez Castillo, Luis Manuel Alvarez, Renata Maikel Machin Blanco – subtitluri în română
Vineri, 21 aprilie
17:00 EU, DANIEL BLAKE / I, DANIEL BLAKE (Marea Britanie-Franţa-Belgia, 2016, 100 min.; dramă) – regia: Ken Loach – cu: Dave Johns, Hayley Squires, Sharon Percy, Brianna Shann, Dylan McKiernan – subtitluri în română
19:00 Premieră (gală în prezenţa realizatorilor): VIZITATORUL (România, 2016, 110 min.; horror) – regia: Jamil Hendi – cu: Ionuț Grama, Oana Irina Duțu, Andrei Ciopec, Andreea Boșneag, Ion Haiduc, Carmen Cinteză, Andrei Vasilescu – subtitluri în engleză / English subtitles
Sâmbătă, 22 aprilie
11:00 Minicinema (proiecţii speciale pentru copii şi adolescenţi; tarif unic: 5 lei): ȘCOALA IEPURAȘILOR – PĂZITORII OULUI DE AUR / RABBIT SCHOOL – GUARDIANS OF THE GOLDEN EGG (Germania, 2017, 79 min.; film de animaţie, film de aventuri, film pentru familie, adaptare după o carte de Fritz Koch-Gotha şi Albert Sixtus) – regia: Ute von Münchow-Pohl – dublaj în română
12:30 Minicinema (proiecţii speciale pentru copii şi adolescenţi; tarif unic: 5 lei): ȘCOALA IEPURAȘILOR – PĂZITORII OULUI DE AUR / RABBIT SCHOOL – GUARDIANS OF THE GOLDEN EGG (Germania, 2017, 79 min.; film de animaţie, film de aventuri, film pentru familie, adaptare după o carte de Fritz Koch-Gotha şi Albert Sixtus) – regia: Ute von Münchow-Pohl – dublaj în română
14:00 EU, DANIEL BLAKE / I, DANIEL BLAKE (Marea Britanie-Franţa-Belgia, 2016, 100 min.; dramă) – regia: Ken Loach – cu: Dave Johns, Hayley Squires, Sharon Percy, Brianna Shann, Dylan McKiernan – subtitluri în română
16:00 FATA NECUNOSCUTĂ / LA FILLE INCONNUE (Belgia-Franţa, 2016, 113 min.; dramă, thriller) – regia: Jean-Pierre şi Luc Dardenne – cu: Adèle Haenel, Olivier Bonnaud, Jérémie Renier, Louka Minnella, Olivier Gourmet, Fabrizio Rongione, Thomas Doret, Marc Zinga – subtitluri în română
18:00 VIVA (Irlanda-Cuba, 2016, 100 min.; dramă) – regia: Paddy Breathnach – cu: Héctor Medina, Jorge Perugorría, Luis Alberto García, Jorge Martínez Castillo, Luis Manuel Alvarez, Renata Maikel Machin Blanco – subtitluri în română
20:00 Premieră: VIZITATORUL (România, 2016, 110 min.; horror) – regia: Jamil Hendi – cu: Ionuț Grama, Oana Irina Duțu, Andrei Ciopec, Andreea Boșneag, Ion Haiduc, Carmen Cinteză, Andrei Vasilescu – subtitluri în engleză / English subtitles
Duminică, 23 aprilie
12:00 Minicinema (proiecţii speciale pentru copii şi adolescenţi; tarif unic: 5 lei): ȘCOALA IEPURAȘILOR – PĂZITORII OULUI DE AUR / RABBIT SCHOOL – GUARDIANS OF THE GOLDEN EGG (Germania, 2017, 79 min.; film de animaţie, film de aventuri, film pentru familie, adaptare după o carte de Fritz Koch-Gotha şi Albert Sixtus) – regia: Ute von Münchow-Pohl – dublaj în română
13:30 FATA NECUNOSCUTĂ / LA FILLE INCONNUE (Belgia-Franţa, 2016, 113 min.; dramă, thriller) – regia: Jean-Pierre şi Luc Dardenne – cu: Adèle Haenel, Olivier Bonnaud, Jérémie Renier, Louka Minnella, Olivier Gourmet, Fabrizio Rongione, Thomas Doret, Marc Zinga – subtitluri în română
15:30 EU, DANIEL BLAKE / I, DANIEL BLAKE (Marea Britanie-Franţa-Belgia, 2016, 100 min.; dramă) – regia: Ken Loach – cu: Dave Johns, Hayley Squires, Sharon Percy, Brianna Shann, Dylan McKiernan – subtitluri în română
17:30 VIVA (Irlanda-Cuba, 2016, 100 min.; dramă) – regia: Paddy Breathnach – cu: Héctor Medina, Jorge Perugorría, Luis Alberto García, Jorge Martínez Castillo, Luis Manuel Alvarez, Renata Maikel Machin Blanco – subtitluri în română
19:30 Premieră: VIZITATORUL (România, 2016, 110 min.; horror) – regia: Jamil Hendi – cu: Ionuț Grama, Oana Irina Duțu, Andrei Ciopec, Andreea Boșneag, Ion Haiduc, Carmen Cinteză, Andrei Vasilescu – subtitluri în engleză / English subtitles
Notă: Filmele la care apare menţiunea „35mm” sunt proiectate de pe peliculă. Restul proiecţiilor sunt digitale (2D).

Comments

comments

Short URL: https://ultima-ora.ro/?p=79003

Publicat de la data Apr 17 2017. Categorii Cultură, CULTURA.

Zona comentariilor

Meteo în țară

RSS De la ANM:

  • Tipul mesajului : Atentionare nowcasting
    COD : GALBEN Ziua/luna/anul : 20-02-2018 Ora : 7 Nr. mesajului : 1 Intre orele : 07:00 si 13:00 In zona : Județul Sibiu: Zona de munte, Sibiu, Tălmaciu, Roșia, Șelimbăr, Turnu Roșu; Se vor semnala : Intensificări ale vântului care vor atinge și depăși la rafală 60-70 km/h.
  • Tipul mesajului : Atentionare nowcasting
    COD : GALBEN Ziua/luna/anul : 20-02-2018 Ora : 5 Nr. mesajului : 2 Intre orele : 05:15 si 11:15 In zona : Județul Caraş-Severin; Se vor semnala : intensificări ale vântului care la rafală vor depăși local 60...70 km/h, iar la peste 1700 m peste 80 km/h.
  • Informare meteorologica
    Ziua/luna/anul : 19-02-2018 Ora : 14 : 00 Nr. mesajului : 1 Intervalul : 19 februarie, ora 22 – 21 februarie, ora 10 Zonele afectate : conform textului. Fenomene : conform textului; Mesaj : INFORMARE METEOROLOGICĂ Interval de valabilitate: 19 februarie, ora 22 – 21 februarie, ora 10Fenomene vizate și zone afectate: intensificări ale vântului […]

20 februarie 2018, 15:19
 

NE
Predominant înnourat cu rafale
0°C
18 km/h
Perceput de temperatură: -5°C
Presiunea: 1020 mb
Umiditate: 80%
Vânt: 18 km/h NE
Rafale de vânt: 18 km/h
UV-Index: 0
Răsarit: 7:08
Apus: 17:51
Prognoza 21 februarie 2018
Zi
 

ENE
Noros
4°C
Vânt: 14 km/h ENE
Rafale de vânt: 18 km/h
max. UV-Index: 1
Noapte
 

ENE
Noros
0°C
Vânt: 11 km/h ENE
Rafale de vânt: 14 km/h
max. UV-Index: 1
More forecast...
 
Statistici T5 Ziarul online ”Ultima Oră” rulează pe o versiune ”Advanced Newspaper” realizată de Gabfire Team