Ultima ora
Publicat: miercuri, 05 februarie 2014

TVR transmite în exclusivitate Jocurile Olimpice de Iarnă Soci 2014

De vineri, 7 februarie, TVR devine gazda sporturilor de iarnă, punând la dispoziţie grilele principalelor posturi ale sale pentru difuzarea, în direct şi înregistrat, a probelor de la Jocurile Olimpice de la Soci. TVR este singura televiziune din România care deţine drepturile de transmisie pentru competiţiile de la JO 2014 de la Soci.

Pe perioada Jocurilor, 7-23 februarie 2014, TVR va aloca un număr record de ore de transmisie dedicate competiţiilor – aproape 500 de ore de transmisiuni (320 de ore de transmisie pe toate cele trei canale principale – TVR 1, TVR 2 şi TVR 3 – şi în jur de 160 de ore pe TVR HD, unde vor putea fi văzute cele mai importante probe), preluate şi online, pe TVR+.

„Hocheiul pe gheaţă, difuzat la TVR 1, este unul din cele mai tari turnee din istorie, fiind probabil ultima oară când vin la Jocurile Olimpice hocheiştii din NHL, cei care asigură spectacolul. Rusia, Canada, SUA, Suedia şi Finlanda sunt echipele dintre care se va alege noua campioană olimpică, dar şi Elveţia vine cu un lot excelent, aureolat de argintul mondial cucerit anul trecut”, spune Emil Hossu-Longin, coordonator al Departamentului Emisiuni şi Ştiri Sportive din TVR. Probele de patinaj artistic vor fi transmise la TVR 2, la fel săriturile cu schiurile, schiul alpin, schi fond, biatlon, iar la TVR 3 telespectatorii pot urmări competiţiile de bob, sanie, skeleton, snowboard, freestyle. Întreaga competiţie este în format HD.

10 comentatori ai Departamentului Emisiuni şi Ştiri Sportive din TVR şi 5 specialişti se vor afla în faţa microfoanelor pe tot parcursul Jocurilor Olimpice de la Soci, pentru a oferi telespectatorilor cât mai multe informaţii despre competiţii şi sportivi. După ce şi-a făcut „încălzirea” la Europenele de Patinaj Artistic de la Budapesta, Alina Alexoi comentează aceleaşi probe şi în cadrul Olimpiadei de la Soci, precum şi ceremoniile de deschidere şi de închidere; Monica Bucur este la microfon la probele de schi alpin, Vlad Arhire comentează probele de schi fond şi biatlon, Cristian Mîndru – schi alpin, patinaj viteză, short track, snowboard şi freestyle; Sorin Hobana face echipă cu Alina Alexoi la ceremoniile de deschidere şi de închirere a Jocurilor, dar comentează şi probele de sărituri cu schiurile, curling, combinata nordică, freestyle şi face rezumatele zilei; de rezumate se ocupă şi Victor Bonifaciu, tot el fiind şi cel care ne spune totul despre probele de bob; Dragoş Cojocaru preia microfonul la competiţiile de sanie şi skeleton, iar Emil Hossu-Longin şi Dragoş Bocanaciu comentează meciurile de hochei pe gheaţă.

Comentatorilor TVR li se alătură cinci specialişti: Marius Negrea (patinaj artistic, patinaj viteză), Dana Plotogea (biatlon), Cătălin Cârnu (patinaj viteză, short track), Vlad Bucurescu (schi fond, snowboard, bob, short track, rezumate), Ioan Duminicel (bob). Chiar dacă situaţia din acest an nu a permis deplasarea unei echipe de comentatori la faţa locului, TVR asigură jurnaliştilor săi sportivi cinci cabine de comentatori echipate la cel mai performant nivel.

Începând cu 9 februarie, rezumatele zilei precedente vor putea fi urmărite în fiecare dimineaţă, de la 9.00 la 10.00, la TVR 1, iar admiratorii sporturilor de iarnă vor avea ocazia să revadă cele mai importante momente, în reluare, de câte ori grilele de programe o vor permite. De altfel, TVR a pregătit telespectatorii pentru atmosfera Jocurilor Olimpice, prin emisiunea Vine Olimpiada albă. Soci 2014, difuzată în fiecare miercuri seară la TVR 2, cu reluare duminica după-amiază la TVR 1, prezentată de Alina Alexoi şi Cristian Mîndru.

***

Iată ce pot vedea telespectatorii TVR în primele trei zile ale Jocurilor Olimpice de Iarnă, Soci 2014:

Programul transmisiunilor TVR 1:

Vineri, 7 februarie,

  • 18.00 – Ceremonia de deschidere, comentatori: Alina Alexoi, Sorin Hobana, transmisiune directă
  • 0.20 – Patinaj artistic, comentatori:Alina Alexoi, Marius Negrea, înregistrare de la TVR 2

 

Sâmbătă, 8 februarie,

  • 9.00 – Ceremonia de deschidere, comentatori: Alina Alexoi, Sorin Hobana, reluare
  • 16.30 – Biatlon masculin 10 km sprint, comentatori: Dana Plotogea, Vasile Arhire, transmisiune directă
  • 18.20 – Snowboard, comentatori: Cristian Mîndru, Vlad Bucurescu, înregistrare de la TVR 2
  • 0.25 – Patinaj artistic, comentatori:Alina Alexoi, Marius Negrea, înregistrare de la TVR 2

 

Duminică, 9 februarie,

·         16.30 – Biatlon Feminin 7,5 km sprint, comentatori: Dana Plotogea, Vlad Arhire, transmisiune directă

  • 18.20 – Schi alpin M coborâre, comentatori: Monica Bucur, Cristian Mîndru, înregistrare de la TVR 2
  • 0.10 – Patinaj artistic, comentatori:Alina Alexoi, Marius Negrea, înregistrare de la TVR 2

 

Programul transmisiunilor TVR 2:

Vineri, 7 februarie,

·        23.00 – Ceremonia de deschidere – Preluare TVR 1

 

Sâmbătă, 8 februarie,

·        10.45 – Snowboard  Masculin – Medalie, comentatori: Cristian Mîndru, Vlad Bucurescu, transmisiune directă

·        12.00 – Schi fond 7,5 KM  Feminin– Medalie, comentatori: Vasile Arhire,sile ntatori: rieCARI FACUTE PANA AZI,  Vlad Bucurescu, transmisiune directă

·        16.30 – Patinaj artistic- Fete- program scurt, comentatori:Alina  Alexoi, Marius Negrea, transmisiune directă

·        20.00 – Patinaj artistic  echipe Perechi- program liber şi Dans- program scurt, comentatori: Alina  Alexoi, Marius Negrea, transmisiune directă

·        21.15 – Sărituri cu schiurile- Masculin calificări, comentator Sorin Hobana, înregistrare

 

Duminică, 9 februarie,

  • 9.00 – Schi alpin – Masculin  coborâre, comentatori: Monica Bucur, Cristian Mîndru, transmisiune directă

·        12.00 – Schi fond- Masculin 15 km, comentatori: Vasile Arhire,sile ntatori: rieCARI FACUTE PANA AZI,  Vlad Bucurescu, transmisiune directă

  • 17.00 – Patinaj artistic echipe Masculin- program liber şi Fete-program liber, comentatori: Alina  Alexoi, Marius Negrea-Transmisiune directă  – Alternativ Sărituri cu schiurile, Masculin –medalie, comentator Sorin Hobana, transmisiune directă

 

Programul transmisiunilor TVR 3:

Sâmbătă, 8 februarie

  • 13.30 – Patinaj viteză, Masculin, 5000 m, Medalie, comentatori: Cristian Mîndru; Cătălin Cârnu, transmisiune directă
  • 16.30 – Sanie Masculin R1, comentator: Dragoş Cojocaru, transmisiune directă
  • 18.40 – Sanie Masculin R2, comentator: Dragoş Cojocaru, transmisiune directă
  • 20.00 – Freestyle Feminin, comentatori: Sorin Hobana, Vlad Bucurescu, transmisiune directă

 

Duminică, 9 februarie,

·         11.15 – Snowboard Feminin, Medalie, comentatori: Cristian Mîndru, Vlad Bucurescu, transmisiune directă

  • 13.30 – Patinaj viteză Feminin 3000m, comentatori: Cristian Mîndru, Cătălin Cârnu, transmisiune directă
  • 16.25 – Sanie Masculin R3, comentator: Dragoş Cojocaru, transmisiune directă
  • 18.40 – Sanie Masculin R4, Medalie, comentator: Dragoş Cojocaru, transmisiune directă

 

Programul transmisiunilor TVR HD:

Vineri, 7 februarie,

  • 18.00  – Ceremonia de deschidere – comentatori: Alina Alexoi şi Sorin Hobana, transmisiune directă, simultan cu TVR 1

 

Sâmbătă, 8 februarie,

·        10.45 – Snowboard  Masculin – Medalie, comentatori: Cristian Mîndru, Vlad Bucurescu, transmisiune directă, simultan cu TVR 2

  • 12.00 – Schi fond 7,5 KM  Feminin– Medalie, comentatori: Vasile Arhire,sile ntatori: rieCARI FACUTE PANA AZI,  Vlad Bucurescu, transmisiune directă, simultan cu TVR 2
  • 13.30 – Patinaj viteză,  Masculin 5000 m, medalie, comentatori Cristian Mîndru, Cătălin Cârnu, transmisiune directă, simultan cu TVR 3
  • 16.30 – Patinaj artistic- Fete- program scurt, comentatori:Alina  Alexoi, Marius Negrea, transmisiune directă, simultan cu TVR 2
  • 20.00 – Patinaj artistic  echipe Perechi- program liber şi Dans- program scurt, comentatori: Alina  Alexoi, Marius Negrea, transmisiune directă, simultan cu TVR 2

 

Duminică, 9 februarie,

  • 9.00 – Schi alpin – Masculin  coborâre, comentatori: Monica Bucur, Cristian Mîndru, transmisiune directă, simultan cu TVR 2
  • 11.15 – Snowboard, Feminin – medalie, comentatori Cristian Mîndru, Vlad Bucurescu, transmisiune directă, simultan cu TVR 3
  • 13.30 – Patinaj viteză , Feminin – 3000 m, comentatori Cristian Mîndru, Cătălin Cârnu, transmisiune directă, simultan cu TVR 3

17.00 – Patinaj artistic echipe Masculin- program liber şi Fete-program liber, comentatori: Alina  Alexoi, Marius Negrea, transmisiune directă  – Alternativ Sărituri cu schiurile, Masculin –medalie, comentator Sorin Hobana, transmisiune directă, simultan cu TVR 2.

Ziarul Ultima Oră este de acord cu orice tip de comentariu atât timp cât păstrează termenii unui limbaj civilizat, fără atacuri injurioase ori diverse amenințări la adresa semnatarilor articolelor susmenționate. Restul mesajelor ( cu un conținut inadecvat, injurios, nepotrivit cu ținuta morală și etică a publicației noastre ori având o clară tendință de mesaj publicitar) va fi eliminat din sistem iar ”atacatorii” vor fi blocați. Vă mulțumim!

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>