Atenție la Puterea a patra! Frăția celor 9 nazguli
Cu un picior în vacanță și cu unul în calculele consecințelor pe care le poate avea desemnarea – complicată și dubioasă – a noului guvern,
românii de bună credință ignoră adevăratul și esențialul derapaj :
apariția – sub perfida invocare și abuziva folosire a conceptului de ”stat de drept” – a unei Puteri cu adevărat IMUNE la acuzațiile de abuz, la acuzațiile de depășire a atributelor constituționale și la cele de imixtiune arbitrară în decizia politică.
E vorba de Curtea Constituțională a României din anul 2017 – care, pas cu pas, a devenit cea mai periculoasă Putere în România – alături de celelalte 3 ale unei democrații (Legislativă, Judecătorească și Executivă) – : o să o numim aici PUTEREA ABUZIVA.
Da, Curtea Constituțională a României, în anul 2017, este cea de-a patra putere în stat: Puterea Abuzivă.
Înainte de a intra în problemă, să mai spunem aici 2 lucruri de principiu, care, atenție!, nu sunt metafore:
a),vestita infailibilitate a Papei de la Roma e mai mică decât cea a Curții Constituționale a României din anul 2017 : cei 9 judecători se bizuie, în abuzurile pe care au început să le facă, pe principiul că o decizie a CCR nu mai poate fi contestată nicăieri – hotărârile de aici au impentrabilitatea destinului.
b),Niciuna din deciziile CCR NU comportă în vreun fel responsabilitatea vreunuia din cei 9 aflați la limita dintre om și Dumnezeu : or acest lucru nu se petrece nici la cei mai de proastă calitate politicieni (și avem cu duiumul!), până și ăia se presupune că ”plătesc politic” :
ei bine, cei 9 din CCR se află deasupra oricărei responsabilități și judecăți INDIFERENT DE ABUZURILE PE CARE LE COMIT – ȘI CHIAR LE COMIT! – iar după abuz pot pleca liniștiți acasă să-și savureze pensiile de mii, multe mii de euro:
Ceaușescu avea o putere mai mică – și, oricum ăla cel puțin nu se dădea un mare democrat în sensul liberal.
Cristian GROSU
integral pe cursdeguvernare.ro