PNDL II aduce 138,39 de milioane de lei in judetul Satu Mare, pentru drumuri  

Noi proiecte de investiții în infrastructură, în valoare de 138,39 de milioane de lei, vor demara în județul Satu Mare, ca urmare a încheierii contractelor de finanțare dintre Ministerul Dezvoltării Regionale, Administrației Publice și Fondurilor Europene (MDRAPFE) și beneficiari.

 

Cele 9 contracte au fost semnate de viceprim-ministrul Paul Stănescu, ministrul dezvoltării regionale, administrației publice și fondurilor europene, vineri, 8 decembrie a.c., la sediul Consiliului Județean. Finanțarea provine din Programul Național de Dezvoltare Locală (PNDL) – etapa a II-a.

 

Județul Satu Mare va beneficia de drumuri modernizate, după implementarea acestor contracte. Este vorba despre aproape 63 de kilometri de drumuri județene, care se adaugă proiectelor deja existente în regiune. PNDL aduce în județ sume importante, care sunt cheltuite pentru dezvoltare locală durabilă. Banii se alocă după criterii clar stabilite, în funcție de capacitatea financiară a județului, de numărul de locuitori și de numărul de unități administrativ-teritoriale”, a declarat viceprim-ministrul Paul Stănescu.

 

PNDL II include 122 de proiecte din județul Satu Mare, care au o alocare totală în valoare de 588,37 de milioane de lei. Etapa I cuprinde 98 de obiective de investiții, pentru care sunt disponibile fonduri ce însumează 733,69 de milioane de lei.

Comments

comments

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.