Băncile chineze, implicate în despăduririle masive din Asia, Brazilia și Africa

China este cel dintâi stat incriminat pentru daune aduse mediului în state ale umii, în numele comerțului.

Potrivit datelor Forests & Finance, o rețea globală de ONG-uri care fac parte din grupul Rainforest Action Network, numai între ianuarie 2016 și aprilie 2020, băncile chineze au acordat împrumuturi de 15 miliarde de dolari unor companii care comercializează produse derivate din exploatarea resurselor și despăduririle masive din Asia de Sud-Est, Brazilia și Africa.

În spatele unor firme chinezești care comercializează cauciuc, cherestea, ulei de palmier sau soia se află bănci chineze, dar și alte entități economice, în frunte cu Banca Comercială a Chinei, urmată de grupul de produse chimice Sinochem, deținut de statul chinez, ca principal beneficiar.

Practic, un document al Bank for International Settlements arăta că în 2020, băncile chineze erau cel mai mare furnizor de împrumuturi pentru jumătate din statele în curs de dezvoltare ale lumii.

Comments

comments

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.