Muzeul Presei „Sever Bocu”

Luni, 28 iunie, începând cu ora 18,00 Muzeul Presei „Sever Bocu” este gazda unei acțiuni ce are ca temă deportarea în Bărăgan, episod al istoriei petrecut în urmă cu 70 de ani.
Cuvintele scrise de doamma Teodora Idvorean ne vor arăta că viața în deportare a căpătat valențe de surprinzătoare normalitate.
În ceea ce privește deportarea pe plan local, echipele de elevi care au participat la acțiunea de Treasure Hunt vor prezenta succint informațiile pe care le-au descoperit prin intermediul jocului.
Invitații acestui workshop sunt doamna Teodora Idvorean și domnul Daniel Vighi din partea Asociației Culturale „Ariergarda”.

Comments

comments

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.