Nu distrugeţi Aeroportul Iaşi de dragul politicii ieftine de Bahlui!

Din păcate însă, nu același lucru îl vedem în plan administrativ și la nivelul Aeroportului, aflat în subordinea Consiliului Judeţean Iaşi. Ceea ce se întâmplă de luni de zile acolo riscă să pună sub semnul îndoielii viitorul aerogării ieşene şi să determine reîntoarcerea la statutul de simplă „haltă de avioane“. Companiile aeriene serioase nu sunt obişnuite să asiste la jocuri de culise ale unor politicieni locali aflați vremelnic la conducerea județului.
Este adevărat că dezvoltarea Aeroportului este strâns legată de activitatea unor membri ai Partidului Naţional Liberal Iași, care au dat dovadă de performanță când au ocupat poziţii manageriale publice și cu rezultate mult mai bune decât cele ale Partidului Social Democrat pe plan administrativ. Totuși, este o imensă greşeală ca, din răzbunare politică şi frustrare îndreptată împotriva reuşitelor unor colegi din PNL, reprezentanții PSD Iaşi să urmărească distrugerea a tot ceea ce s-a făcut bun la Aeroportul Iași, doar pentru că acele rezultate de succes nu sunt ale lor.
Iașul, în ultimii ani, nu are prea multe reuşite cu care să ne lăudăm, dar creșterea numărului de curse aeriene internaţionale, precum şi a numărului de călători la Aeroportul Internaţional Iaşi sunt, cu siguranţă, printre motivele de mândrie ale ieşenilor. Este o reuşită pentru care am primit recunoaştere naţională şi internaţională.
De aceea, fac apel la reprezentanții PSD în Consiliul Judeţean Iaşi și în Consiliul de Administrație al Aeroportului Iaşi să găsească proiecte şi resurse financiare importante pentru dezvoltarea aerogării, nu să caute tot felul de motive pentru a distruge ceea ce deja a început să se dezvolte. Este în dauna tuturor să continue meschinăriile politicianiste de Bahlui.