Serviciu  informatii in sistem RSS
RECOMANDĂRI ”ULTIMA ORĂ”
Ultima Oră

Sector 3: Deschiderea Festivalului International de Film DaKINO 22

Publicat: joi, 04 aprilie 2013

 Primarul Robert Sorin Negoiță a participat  la conferința de presă prilejuită de lansarea celei de-a 22-a ediții a Festivalului Internaţional de Film DaKINO. Festivalul, ce se desfășoară în perioada 3-7 aprilie, este organizat de către Primăria Sectorului 3, în parteneriat cu Fundația DaKINO și Asociația FAMart.

    „Vă felicit pentru lucrurile mărețe pe care le faceți. Sunt foarte bucuros că pot fi partener cu dumneavoastră în acest proiect. Profităm de ocazie să promovăm cât mai multe filme românești”, a declarat primarul Robert Sorin Negoiță.

     La deschiderea festivalului au mai fost prezenți Laurențiu Damian- președintele juriului de scurtmetraj DaKINO 22 și președinte al Uniunii Cineaștilor din România (UCIN), Miruna Berescu – organizator DaKINO 22, Irina Margareta Nistor – director artistic DaKINO 22, Ada Condeescu – membru al juriului de scurtmetraj DaKINO 22 și Alice Barb – director al Centrului Cultural „Casa Artelor” Sector 3.

    „Am sentimentul că mă aflu între prieteni ce iubesc filmul, alături de un distins primar care ne încurajează”, Laurențiu Damian – președintele juriului de scurtmetraj DaKINO 22.

    „Îi mulțumesc primarului Sectorului 3 că a fost alături de noi, că a făcut posibilă organizarea celei de-a 22-a ediții a Festivalului DaKINO”, a declarat Miruna Berescu – organizator DaKINO 22.

    „Ne bucurăm să fim astăzi aici într-o casă a artelor, spațiu cultural ce ne-a fost pus la dispoziție de către primarul Sectorului 3”, a declarat  Irina Margareta Nistor – director artistic DaKINO 22.

    „Nu am mai fost până acum într-un festival de scurtmetraj, urez succes mare festivalului și mă bucur să fiu acum aici în calitate de jurat”,  Ada Condeescu – membru al juriului de scurtmetraj DaKINO 22.

    Pe parcursul celor patru zile Festivalul este găzduit de Centrul Cultural Casa Artelor Sector 3 (str. Gh. Petrașcu nr. 55 fost 49), Grand Cinema Digiplex din Băneasa Shopping City și Noul Cinematograf al Regizorului Roman (NCRR).

    În această ediție, DaKINO aduce în plus proiecții de film, sesiuni de întrebări și răspunsuri, precum și workshop-uri adresate elevilor în cadrul programului „Să știi mai multe, să fii mai bun!”, dedicat activităților extracurriculare și extrașcolare.

    Aceste activități vor avea loc mâine, 4 aprilie, și vineri, 5 aprilie, la Centrul Cultural Casa Artelor Sector 3 și la Noul Cinematograf al Regizorului Roman (NCRR).
În fiecare seară, în cele trei spații stabilite, Festivalul DaKINO propune publicului cinefil proiecții, în avanpremieră sau în premieră în România, ale unor filme importante, selecționate și premiate la festivaluri ca Berlin, Cannes, Toronto.

PROGRAMUL FESTIVALULUI INTERNAȚIONAL DAKINO

CENTRUL CULTURAL CASA ARTELOR SECTOR 3

Intrarea la toate proiecţiile şi evenimentele este liberă, în limita locurilor disponibile. 

 

Joi, 4 aprilie

11.30 SĂ ŞTIIMAI MULTE, SĂFIIMAI BUN!

LOTTE ŞI MISTERUL PIETREI LUNII/ LOTTE AND THE MOONSTONE SECRET

Estonia- Letonia,  2011, 73 min

Regie: Heiki Ernits, Janno Põldma

Recomandare de vârstă: +3

Dublat live de Irina-Margareta Nistor.

 

14.00 ŞI CAII SUNT VERZI PE PEREŢI/ CHASING RAINBOWS

România, 2012, 107 min

Regie: Dan Chișu

Zilele Filmului Românesc, Festivalul Internațional de Film Transilvania, 2012

Festivalul Internațional de Film ANONIMUL, 2012

17.00 COMPETIŢIE SCURTMETRAJ

În prezenţa Juriului de scurtmetraj

LES (EL BOSQUE)/ THE FOREST

Spania- Rusia, 2011, 20 min

Regie: Aida Ramazanova

OH MERDE!/ OH SHIT!

Franța, 2012, 9 min

Regie: Aliocha Itovich & Guillaume Ducreux          

GOBBEL

România, 2011, 19 min

Regie: Raluca David

HAIKUS FOR KARAOKE

Canada- Italia, 2012, 5 min

Regie: Roberto Santaguida

VACA FINLANDEZĂ/ THE FINNISH COW

România, 2012, 20 min

Regie: Gheorghe Preda

HALLOWED BE

Canada, 2012, 11 min

Regie: Alex Pop

REUNIUNE DE FAMILIE/ FAMILY REUNION

România, 2012, 13 min

Regie: Florina Dumitrache

VIOLETA, LA CORTESANA/ VIOLET, THE COURTESAN

Spania, 2012, 15 min

Regie: David Casals- Roma

NIRGUN/ WITHOUT A QUALITY

India, 2011, 10 min

Regie: Parthib Dutta

AHORA NO PUEDO/ I CAN’T RIGHT NOW

Spania, 2011, 12 min

Regie: Roser Aguilar

 

19.30 EXTREM DE TARE ŞI INCREDIBIL DE APROAPE/ EXTREMELY LOUD & INCREDIBLY CLOSE

SUA, 2011, 129 min

Regie: Stephen Daldry

Nominalizare pentru Cel mai bun film, Premiile Oscar 2012

Nominalizare pentru Cel mai bun actor în rol secundar- Max von Sydow, Premiile Oscar 2012

Proiecţie precedată de prezentarea bestseller-ului omonim de JONATHAN SAFRAN FOER.Eveniment organizat în parteneriat cu Editura Humanitas.

Vineri, 5 aprilie

11.30 SĂ ŞTIIMAI MULTE, SĂFIIMAI BUN!

REUNIUNE DE FAMILIE/ FAMILY REUNION

România, 2012, 13 min

Regia: Florina Dumitrache

TENIS/ TENNIS

România, 2012, 15 min

Regia: Vladimir Dembinski

PUI, CARTOFI PRĂJIŢI ŞI-O COLA/ CHICKEN, FRIES AND A COKE

România, 2011, 14 min

Regia: Emanuel Pârvu

Scurtmetraje proiectate în prezenţa regizorilor şi a unei părţi din echipa filmului.

 

14.00 MICILE VEDETE LA CASTEL

România, 2013, 19 min

Regie: Ariana Pendiuc

 

15.00 NOAPTEA DEVORATORILOR DE PUBLICITATE/ Inspired by Film

Selecţie de spoturi publicitare pe teme inspirate din filme.

 

17.00 COMPETIŢIE SCURTMETRAJ

În prezenţa Juriului de scurtmetraj

LE LLAMAREMOS BOBBY/ WE WILL CALL HIM BOBBY

Spania, 2011, 13 min

Regie: Paco Cavero

COVARIANCE

SUA, 2011, 14 min

Regie: Dawn Westlake

EL SOMRIURE AMAGAT/ THE HIDDEN SMILE       

Spania, 2011, 13 min

Regie: Ventura Durall

L’AMOUR À QUERELLES/ A LOVERS’ QUARREL

Franța, 2012, 13 min

Regie: Christophe Delsaux

GIANNI SCICCHI

Italia, 2011, 10 min

Regie: Francesco Visco

PASTILA FERICIRII/ THE PILL OF HAPPINESS

România, 2011, 12 min

Regie: Cecilia Felméri

STEAM IS STEAM

Canada, 2011, 11 min

Regie: Etienne Desrosiers

TWENTY DOLLARS

China, 2011, 15 min

Regie: Lam See Chit

MERRY ZOMBIE CHRISTMAS

România, 2011, 5 min

Regie: Victor Dumitrovici

ATOMES/ ATOMS

Belgia, 2012, 18 min

Regie: Arnaud Dufeys

UNTERSTRÖMUNG/ UNDERCURRENT

Germania, 2011, 9 min

Regie: Daniel Herrmann

CUTIA/ THE BOX

România, 2011, 11 min

Regie: Mircea Ghibortz Ghinescu

DEJAD UN MENSAJE DESPUES DE LA SENAL/ LEAVE A MESSAGE AFTER THE TONE

Spania, 2012, 11 min

Regie: Andrea Monzani

 

20.00 PLAY

Suedia- Danemarca- Finlanda, 2011, 118 min

Regie: Ruben Östlund

Distributia: Kevin Vaz, Johan Jonason, John Ortiz

Quinzaine des Réalisateurs, Cannes 2011 

Festivalul Internaţional de Film de la Rotterdam, 2012

 

Sâmbătă, 6 aprilie

FOAIER

11.30 – 15.00 WORKSHOP DE ACTORIE DE FILM PENTRU COPII “MICILE VEDETE”- urmat de proiectia scurtmetrajului “Micile Vedete la scoala”, regie Ariana Pendiuc, 2011, din cadrul seriei “Aventurile Micilor Vedete”, film selectat in cadrul sectiunii Short Film Corner la Cannes 2011 & DaKINO Jr.- extrase din filme în care joacă copii de actori/ regizori/ producători, urmate de discuţii cu aceştia.

SALA

12.00 COMPETIŢIE SCURTMETRAJ

În prezenţa Juriului de scurtmetraj

AGUA PASSADA/ WATER UNDER THE BRIDGE

Spania, 2011, 10 min

Regie: Agnès Guilbault

LES CHIENS VERTS/ THE GREEN DOGS

Franța, 2012, 20 min

Regie: Mathias and Colas Rifkiss

PUI, CARTOFI PRĂJIŢI ŞI-O COLA/ CHICKEN, FRIES AND A COKE

România, 2012, 14 min

Regie: Emanuel Pârvu

NO

Spania, 2011, 10 min

Regie: Guillermo P. Bosch

LE MASQUE/ THE MASK

Franța, 2013, 5 min

Regie: Yacine Sersar

L’ATTRAPE-RÊVES/ DREAMCATCHER

Belgia, 2011, 18 min

Regie: Léo Médard

TENIS/ TENNIS

România, 2012, 15 min

Regie: Vladimir Dembinski

THE POET CURSED

Anglia, 2012, 6 min

Regie: Ryan J-W Smith

MESILOT/ TRACKS

Israel, 2011, 20 min

Regie: Nelli Guy

FIVE WAYS TO KILL A MAN

Germania, 2012, 12 min

Regie: Christopher Bisset

TESSITURA

Portugalia, 2011, 20 min

Regie: Gonçalo Robalo

LEI & L’ALTRA

Italia, 2012, 20

Regie: Max Nardari

                                   

19.30 GALA DE ÎNCHIDERE

TĂRÂMUL VISURILOR/ BEASTS OF THE SOUTHERN WILD

SUA, 2012, 93 min

Regie: Benh Zeitlin

Distribuţie: Quvenzhané Wallis, Dwight Henry, Levy Easterly

Nominalizare pentru Cel mai bun film- Dan Janvey, Josh Penn, Michael Gottwald, Premiile Oscar 2013

Nominalizare pentru Cel mai bun regizor- Benh Zeitlin, Premiile Oscar 2013

Nominalizare pentru Cea mai buna actriţă în rol principal- Quvenzhané Wallis, Premiile Oscar 2013

Nominalizare pentru Cel mai bun scenariu adaptat- Lucy Alibar, Benh Zeitlin, Premiile Oscar 2013

Nominalizare pentru Cel mai bun scenariu adaptat- Lucy Alibar, Benh Zeitlin, Premiile BAFTA 2013

Premiul FIPRESCI al secţiunii Un Certain Regard, Cannes 2012

Premiul Caméra d’Or – Benh Zeitlin, Cannes 2012

Marele Premiul al Juriului, Festivalul Internaţional de Film Sundance, 2012

 

Duminică, 7 aprilie

SALA

14.00 INTO THE ABYSS

SUA- Marea Britanie- Germania, 2011, 107 min

Regie: Werner Herzog

Cu: Werner Herzog, Richard Lopez, Michael Perry

Festivalul Internaţional de Film de la Toronto, 2011

 

17.00 OFF ROMÂNESC

DE AZI ÎNAINTE           

Regia: Dorian Boguţă, 2011, 36 min

PA!/ BYE!       

Regia: Andrei Amarfoaie, 2012, 12 min

BORA BORA    

Regia: Bogdan Mirică, 2011, 32 min

TATĂL MEU E CEL MAI TARE/ DADDY RULZ    

Regia: Radu Potcoavă, 2012, 29 min

FOTOGRAFII DE FAMILIE          

Regia: Andrei Cohn, 2013, 28 min

WONDERLAND 

Regia: Peter Kerek, 2013, 22 min

20.30 PROIECŢIE FILME CÂŞTIGĂTOARE DaKINO 22

GRAND CINEMA DIGIPLEX

 

Miercuri, 3 aprilie

20.00 GALA DE DESCHIDERE DaKINO 22

A LATE QUARTET

SUA, 105 min

Regie: Yaron Zilberman

Distributie: Philip Seymour Hoffman, Catherine Keener, Christopher Walken, Mark Ivanir, Imogen Poots

Festivalul Internaţional de Film de la Toronto, 2012

Joi, 4 aprilie

20.00 COPIII NOŞTRI/ A PERDRE LA RAISON/ OUR CHILDREN

Belgia- Luxemburg- Franţa- Elveţia, 2012, 111 min

Regie: Joachim Lafosse

Distribuţie: Niels Arestrup, Tahar Rahim, Émilie Dequenne

Nominalizare pentru Premiul Un Certain Regard, Cannes 2012

Premiul secţiunii Un Certain Regard pentru Cea mai bună actriţă – Émilie Dequenne, Cannes 2012

 

Vineri, 5 aprilie

20.00 A LATE QUARTET (R)

 

Sâmbătă, 6 aprilie

20.30 TĂRÂMUL VISURILOR/BEASTS OF THE SOUTHERN WILD

SUA, 2012, 93 min

Regie: Benh Zeitlin

Distribuţie: Quvenzhané Wallis, Dwight Henry, Levy Easterly

Nominalizare pentru Cel mai bun film- Dan Janvey, Josh Penn, Michael Gottwald, Premiile Oscar 2013

Nominalizare pentru Cel mai bun regizor- Benh Zeitlin, Premiile Oscar 2013

Nominalizare pentru Cea mai buna actriţă în rol principal- Quvenzhané Wallis, Premiile Oscar 2013

Nominalizare pentru Cel mai bun scenariu adaptat- Lucy Alibar, Benh Zeitlin, Premiile Oscar 2013

Nominalizare pentru Cel mai bun scenariu adaptat- Lucy Alibar, Benh Zeitlin, Premiile BAFTA 2013

Premiul FIPRESCI al secţiunii Un Certain Regard, Cannes 2012

Premiul Caméra d’Or – Benh Zeitlin, Cannes 2012

Marele Premiul al Juriului, Festivalul Internaţional de Film Sundance, 2012

 

NOUL CINEMATOGRAF AL REGIZORULUI ROMÂN

Intrarea la proiecţiile din cadrul secţiunii Competiţie Scurtmetraj este liberă, în limita locurilor disponibile.

 

Joi, 4 aprilie

18.00 COMPETIŢIE SCURTMETRAJ

AGUA PASSADA/ WATER UNDER THE BRIDGE

Spania, 2011, 10 min

Regie: Agnès Guilbault

LES CHIENS VERTS/ THE GREEN DOGS

Franța, 2012, 20 min

Regie: Mathias and Colas Rifkiss

NO

Spania, 2011, 10 min

Regie: Guillermo P. Bosch

LE MASQUE/ THE MASK

Franța, 2013, 5 min

Regie: Yacine Sersar

L’ATTRAPE-RÊVES/ DREAMCATCHER

Belgia, 2011, 18 min

Regie: Léo Médard

TENIS/ TENNIS

România, 2012, 15 min

Regie: Vladimir Dembinski

THE POET CURSED

Anglia, 2012, 6 min

Regie: Ryan J-W Smith

LES (EL BOSQUE)/ THE FOREST

Spania- Rusia, 2011, 20 min

Regie: Aida Ramazanova

FIVE WAYS TO KILL A MAN

Germania, 2012, 12 min

Regie: Christopher Bisset

 

TESSITURA

Portugalia, 2011, 20 min

Regie: Gonçalo Robalo   

 

20.30 PLAY

Suedia- Danemarca- Finlanda, 2011, 118 min

Regie: Ruben Östlund

Distributia: Kevin Vaz, Johan Jonason, John Ortiz

Quinzaine des Réalisateurs, Cannes 2011 

Festivalul Internaţional de Film de la Rotterdam, 2012

 

Vineri, 5 aprilie

10.00 SĂ ŞTII MAI MULTE, SĂ FII MAI BUN!

În cadrul proiectului CINEMA-EDU: proiecţie specială pentru liceeni.

REUNIUNE DE FAMILIE/ FAMILY REUNION

România, 2012, 13 min

Regie: Florina Dumitrache

TENIS/ TENNIS

România, 2012, 15 min

Regie: Vladimir Dembinski

PUI, CARTOFI PRĂJIŢI ŞI-O COLA/ CHICKEN, FRIES AND A COKE

România, 2012, 14 min

Regie: Emanuel Pârvu

Scurtmetraje proiectate în prezenţa regizorilor şi a unei părţi din echipa filmului.

 

18.00 COMPETIŢIE SCURTMETRAJ

MESILOT/ TRACKS

Israel, 2011, 20 min

Regie: Nelli Guy                                                             

GOBBEL

România, 2011, 19 min

Regie: Raluca David

HAIKUS FOR KARAOKE

Canada- Italia, 2012, 5 min

Regie: Roberto Santaguida

VACA FINLANDEZĂ/ THE FINNISH COW

România, 2012, 20 min

Regie: Gheorghe Preda

HALLOWED BE

Canada, 2012, 11 min

Regie: Alex Pop

REUNIUNE DE FAMILIE/ FAMILY REUNION

România, 2012, 13 min

Regie: Florina Dumitrache

VIOLETA, LA CORTESANA/ VIOLET, THE COURTESAN

Spania, 2012, 15 min

Regie: David Casals- Roma

NIRGUN/ WITHOUT A QUALITY

India, 2011, 10 min

Regie: Parthib Dutta

AHORA NO PUEDO/ I CAN’T RIGHT NOW

Spania, 2011, 12 min

Regie: Roser Aguilar

PUI, CARTOFI PRĂJIŢI ŞI-O COLA/ CHICKEN, FRIES AND A COKE

România, 2012, 14 min

Regie: Emanuel Pârvu

 

20.30 INTO THE ABYSS

SUA- Marea Britanie-Germania, 2011, 107 min

Regie: Werner Herzog

Cu: Werner Herzog, Richard Lopez, Michael Perry

Festivalul Internaţional de Film de la Toronto, 2011

 

Sâmbătă, 6 aprilie

15.00 COMPETIŢIE SCURTMETRAJ

LE LLAMAREMOS BOBBY/ WE WILL CALL HIM BOBBY

Spania, 2011, 13 min

Regie: Paco Cavero

COVARIANCE

SUA, 2011, 14 min

Regie: Dawn Westlake

EL SOMRIURE AMAGAT/ THE HIDDEN SMILE       

Spania, 2011, 13 min

Regie: Ventura Durall

L’AMOUR À QUERELLES/ A LOVERS’ QUARREL

Franța, 2012, 13 min

Regie: Christophe Delsaux

GIANNI SCICCHI

Italia, 2011, 10 min

Regie: Francesco Visco

PASTILA FERICIRII/ THE PILL OF HAPPINESS

România, 2011, 12 min

Regie: Cecilia Felméri

STEAM IS STEAM

Canada, 2011, 11 min

Regie: Etienne Desrosiers

TWENTY DOLLARS

China, 2011, 15 min

Regie: Lam See Chit

MERRY ZOMBIE CHRISTMAS

România, 2011, 5 min

Regie: Victor Dumitrovici

ATOMES/ ATOMS

Belgia, 2012, 18 min

Regie: Arnaud Dufeys

UNTERSTRÖMUNG/ UNDERCURRENT

Germania, 2011, 9 min

Regie: Daniel Herrmann

CUTIA/ THE BOX

România, 2011, 11 min

Regie: Mircea Ghibortz Ghinescu

DEJAD UN MENSAJE DESPUES DE LA SENAL/ LEAVE A MESSAGE AFTER THE TONE

Spania, 2012, 11 min

Regie: Andrea Monzani

OH MERDE!/ OH SHIT!

Franța, 2012, 9 min

Regie: Aliocha Itovich & Guillaume Ducreux

LEI & L’ALTRA

Italia, 2012, 20

Regie: Max Nardari

                                  

19.00 OFF ROMÂNESC

DE AZI ÎNAINTE           

Regie: Dorian Boguţă, 2011, 36 min

FOTOGRAFII DE FAMILIE          

Regie: Andrei Cohn, 2013, 28 min

WONDERLAND 

Regie: Peter Kerek, 2013, 22 min

 

Duminică, 7 aprilie

18.00 PROIECŢIE FILME CÂŞTIGĂTOARE DaKINO 22

 20.00 COPIII NOŞTRI/ A PERDRE LA RAISON/ OUR CHILDREN

Belgia- Luxemburg- Franţa- Elveţia, 2012, 111 min

Regie: Joachim Lafosse

Distribuţie: Niels Arestrup, Tahar Rahim, Émilie Dequenne

Nominalizare pentru Premiul Un Certain Regard, Cannes 2012

Premiul secţiunii Un Certain Regard pentru Cea mai bună actriţă – Émilie Dequenne, Cannes 2012

Comments

comments

Short URL: https://ultima-ora.ro/?p=3906

Publicat de la data apr. 4 2013. Categorii BUCUREȘTI.

Zona comentariilor

Meteo în țară

16 iunie 2019, 19:01
 

VNV
Predominant însorit
27°C
11 km/h
Perceput de temperatură: 28°C
Presiunea: 1010 mb
Umiditate: 61%
Vânt: 11 km/h VNV
Rafale de vânt: 11 km/h
UV-Index: 2
Răsarit: 5:30
Apus: 21:02
Prognoza 17 iunie 2019
Zi
 

NNE
Parţial însorit cu furtună
32°C
Vânt: 4 km/h NNE
Rafale de vânt: 11 km/h
max. UV-Index: 10
Noapte
 

NE
Parţial înnourat
20°C
Vânt: 4 km/h NE
Rafale de vânt: 11 km/h
max. UV-Index: 10
More forecast...
 

RSS De la ANM:

  • Atentionare meteorologica
    COD : GALBEN Ziua/luna/anul : 16-06-2019 Ora : 10 : 00 Nr. mesajului : 1 Intervalul : 16 iunie, ora 12 – 16 iunie, ora 22 Zonele afectate : conform textelor și hărții Fenomene : conform textelor și hărții Mesaj : INFORMARE METEOROLOGICĂInterval de valabilitate: 16 iunie, ora 12 – 16 iunie, ora 22Fenomene vizate: […]
  • Atentionare meteorologica
    COD : GALBEN Ziua/luna/anul : 16-06-2019 Ora : 10 : 00 Nr. mesajului : 2 Intervalul : 16 iunie, ora 22 – 17 iunie, ora 12 Zonele afectate : conform textului și hărții Fenomene : manifestări de instabilitate atmosferică temporar accentuată, cantități de apă însemnate Mesaj : MESAJ 2ATENȚIONARE METEOROLOGICĂ   COD GALBENInterval de valabilitate: 16 […]

Loto

Horoscop

  • 215.168 vizite
Statistici T5 Ziarul online ”Ultima Oră” rulează pe o versiune ”Advanced Newspaper” realizată de Gabfire Team
Gay Cams Livejasmin.com Wpadvanced Newspaper Theme