Ultima ora
Publicat: miercuri, 01 noiembrie 2017

Hyperfest : Ultima zi de festival


În cele cinci zile de festival am urmărit peste 100 de scurtmetraje românești și internaționale din 25 de țări, precum Marea Britanie, Columbia, Franța, Germania, Spania, SUA și Rusia, dar și 5 lungmetraje de top. De asemenea ne-am întâlnit cu o premieră a festivalului reprezentată de prezența a două jurii : juriul criticii și juriul festivalului.

Ultima zi de festival a debutat cu documentarul  realizat de echipa AGERPRES, „Tărâmul dintre Ape”, urmat de ceremonia de închidere și scurtmetrajul „Tamara” de Cristina Cepraga.  Seara, de la ora 20:00 a rulat pe marele ecran, de la Cinema Europa, filmul „Un pas în urma serafimilor” în regia lui Daniel Sandu.

 

Așadar câștigătorii #Hyperfest2017 sunt:

*** Best Short Film – „British by the grace of God”, Director Sean Dunn, Columbia University, SUA
*** Best Short Film (Special Mention) – „Wannabe”, Director Jannis Lenz, Filmacademy Vienna, Austria
*** Best Short Film (Special Mention) – „Sara the Dancer”, Director Tim Ellrich, Filmakademie Baden-Württemberg, Germania

*** Best Short Documentary – „Exit”, Director Katharina Woll, The Steve Tisch School of Film and Television, Israel
*** Best Short Animation – „Call of Cuteness”, Director Brenda Lien, Hochschule für Gestaltung Offenbach, Germania

*** Best Romanian Short Film – „Nico între z-uri și o chitară”, Director Diana Tendeleu, Hyperion University
*** Best Romanian Short Film (Special Mention) – „Vreau”, Director Milena Cnejevici, Hyperion University
*** Best Romanian Short Film (Special Mention) – „Pipa, sexul și omleta”, Director Ana-Maria Comănescu, UNATC

*** Best Directing – „The Transfer”, Director Michael Grudsky, Filmacademy Vienna, Austria
*** Best Cinematography – „When Grey is a Colour”, Director Marit Weerheijm & Director of Photography Martijn Melis, Netherlands Film Academy, Olanda
*** Best Script – „Greetings From Kropsdam”, Scripwriter Britt Snel, Director Joren Molter, Netherlands Film Academy, Olanda
*** Best Actor – Martijn Oversteegen in „Molotov Man”, Director Joris Weerts, HKU University of the Arts Utrecht, Olanda
*** Best Actress – Noam Be’er in „Romi”, Director Shir Cohen, Steve Tisch School of Film & Television, Israel

*** Critics’ Choice Awards:
Best Animated Short Film – „SOG”, Director Jonatan Schwenk, Germania
Best Documentary Short Film – „Esmeralda”, Director Andrei Codreanu, UNATC, România
Best Fiction Short Film – „Hard Way – The Action Musical”, Director Daniel Vogelmann, Germania

*** New Generation:
„Traceur”, Director Cosmin Ștefan, Hyperion University, Romania
„Bolero”, Director Diana Costandache, Hyperion University, Romania
„Barista”, Director Vasile Marandici, Hyperion University, Romania

*** Viewers Award – „Domnul George”, Director Maria Nicolle Croitoru, Hyperion University, Romania

 

Ziarul Ultima Oră este de acord cu orice tip de comentariu atât timp cât păstrează termenii unui limbaj civilizat, fără atacuri injurioase ori diverse amenințări la adresa semnatarilor articolelor susmenționate. Restul mesajelor ( cu un conținut inadecvat, injurios, nepotrivit cu ținuta morală și etică a publicației noastre ori având o clară tendință de mesaj publicitar) va fi eliminat din sistem iar ”atacatorii” vor fi blocați. Vă mulțumim!

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>