Austria dă startul testării anti-COVID-19 în masă

Testarea în masă pentru noul tip de coronavirus se va desfăşura în Austria în două etape, în decembrie şi în ianuarie, pentru a preveni impunerea altor perioade de carantină, a anunţat Guvernul austriac, informează dpa.

Câteva minute de testare pot preveni mai multe săptămâni de carantină pentru întreaga ţară. Vom putea identifica rapid un număr mare de persoane contaminate şi vom putea să rupem lanţul infectărilor”, a declarat cancelarul austriac Sebastian Kurz.

Şapte milioane de teste antigen care permit aflarea rezultatului în câteva minute au fost comandate de Austria, ţară cu 8,9 milioane de locuitori.

Testarea va începe cu profesorii şi educatorii, pe 5 şi 6 decembrie, când în Austria ar urma să se încheie a doua perioadă de carantină. Apoi vor fi testaţi ofiţerii de poliţie, după care va urma o fază de testare voluntară a întregii populaţii.

Comments

comments

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.